W dniach 15-16 listopada 2019 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Medycyny Rodzinnej. W tym samym czasie i budynku miały miejscu dwie inne konferencje dla lekarzy – I Kongres Niewydolności Serca oraz X Małopolska Jesień Internistyczna. W sumie we wszystkich trzech wydarzeniach wzięło udział ponad 2 000 lekarzy.

Stowarzyszenie na konferencji pełniło rolę wystawcy i przedstawiło kilkuset lekarzom ofertę bezpłatnych materiałów edukacyjnych dla pacjentów, czyli poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa”, poradnik „Dziecko na diecie bezglutenowej”, magazyn „Bez glutenu”, ABC diety bezglutenowej oraz „Celiakia i dieta bezglutenowa”. Stoisko Stowarzyszenia cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu specjalistów skorzystało z okazji i zaopatrzyło się w zestaw materiałów, dzięki czemu ponad 1000 kompletów ulotek, poradników i pozostałych materiałów trafiło do gabinetów lekarskich.

Podczas przerw w wykładach w holu głównym Centrum Kongresowego odbyły się krótkie prezentacje organizacji pacjenckich. Wystąpienie Stowarzyszenia cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Grażyna Konińska, dietetyczka z Centrum Diety Bezglutenowej oraz Rafał Jasiński, wolontariusz i koordynator krakowskiego oddziału Stowarzyszenia, przybliżyli lekarzom realia życia pacjentów na diecie bezglutenowej.

Mamy nadzieję, że udział Stowarzyszenia w tego typu wydarzeniach wpłynie pozytywnie na świadomość lekarzy, poprawę diagnostyki celiakii oraz większe wsparcie dla osób, które z powodów zdrowotnych muszą przejść na dietę bezglutenową.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie.